moj bigl
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
moj bigl

bigl
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 najbolja ishrana?

Ići dole 
+7
Kaan
Capo UE
Dolly
Natali
Aris
Tabasko the Dika
c4
11 posters
AutorPoruka
c4
novajlija
novajlija



Broj poruka : 7
Godina : 28
Localisation : Zrenjanin
Datum upisa : 11.03.2012

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 11:28 am

POMOC, cime da hranim bigl-a? kuce je.. ima 3 meseca.. i stalno je gladan... nzm koliko puta dnevno da ga hranim, i koliko da mu dajem kolicinski.. je bolji izbor pedigre itd.. ili kuvana hrana, meso i to ? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Tabasko the Dika
i'm bigl
i'm bigl
Tabasko the Dika


Broj poruka : 2926
Datum upisa : 02.02.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 11:31 am

Daj mu granule za stence, na kesi bi trebalo da stoji kolicina... mali stenci se hrane tri puta dnevno, od 6 meseci do godinu dana dva puta, a pse od jedne godine navise mozes da hranis jednom dnevno.

Procesljaj malo forum, na njemu imas vise puta napisano sve u vezi ishrane malih pasa.
Nazad na vrh Ići dole
c4
novajlija
novajlija



Broj poruka : 7
Godina : 28
Localisation : Zrenjanin
Datum upisa : 11.03.2012

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 11:49 am

ok, nov sam. psa sam uzeo pre tri dana, trebao mi je brzi odgovor... Very Happy hvala! Smile) covek od kog sam ga uzeo mi je rekao da ga hranim 2 puta dnevno kuvanom hranom, tj sta god mi u kuci jedemo, pa mi je bilo malo cudno Smile
Nazad na vrh Ići dole
Aris
i'm bigl
i'm bigl
Aris


Broj poruka : 477
Datum upisa : 23.05.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 12:28 pm

Ne moze bas sta god vi u kuci jedete, jer oni ne smeju jako zacinjenu i slanu hranu, kao ni slatko. Ako cete mu pored granula i kuvati, mislim da cete morati da mu barite hranu posebno za njega sa vrrrlo malo soli: sargarepa, pirinac, piletina, junetina (juneci repovi su odlicni a nisu skupi), jagnjetina, konjetina itd... Izbegavajte svinjetinu jer je dosta masna. Ako vam je ovo prezamorno, onda mu dajte samo granule, kao sto je vec recno pise na kesi proizvodjaca preporucena dnevna kolicina. Samo bolje bi bilo da nisu Pedigree, vec neka druge, recimo Natural Trainer ili Britt, dobre su a pristupacne.
Nazad na vrh Ići dole
Natali
i'm bigl
i'm bigl
Natali


Broj poruka : 1744
Godina : 45
Localisation : Beograd
Datum upisa : 10.05.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 12:55 pm

Mi smo Rafu hranili do 5 meseci 4 puta dnevno , od 5-6m 3 puta , sada jede 2 puta u 6h i oko 18h. Da, mi smo na Rojal Canin Junior. Od kuvane hrane voli kacamak sa jogurtom, supu (ne bira) i pilav Very Happy takodje obozava voce (jabuke, pomorandje, banane) i povrce (sargarepa, kupus)
P.S nemoj da se cudis- UVEK SU GLADNI pig
Nazad na vrh Ići dole
http://www.beagle-rafa.com
Natali
i'm bigl
i'm bigl
Natali


Broj poruka : 1744
Godina : 45
Localisation : Beograd
Datum upisa : 10.05.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 12:57 pm

AviTavi ::
ok, nov sam. psa sam uzeo pre tri dana, trebao mi je brzi odgovor... Very Happy hvala! Smile) covek od kog sam ga uzeo mi je rekao da ga hranim 2 puta dnevno kuvanom hranom, tj sta god mi u kuci jedemo, pa mi je bilo malo cudno Smile
Otvorite mu temu u snoopy bounce
Nazad na vrh Ići dole
http://www.beagle-rafa.com
Dolly
i'm bigl
i'm bigl
Dolly


Broj poruka : 5492
Localisation : Beograd
Datum upisa : 01.11.2007

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 1:36 pm

Ne znam da li ti je odgajivač rekao da li mu je vreme za revakcinu. Ako jeste, najbolje je da izabereš veterinara i da te on posavetuje i objasni ti sve što treba da bi ti se pas pravilno razvijao. Mislim na vitamine, minerale i sl. Možeš i da odeš u Pet centar i tamo gde je apoteka, rado će te posavetovati.
http://www.pet-centar.rs/content/view/3282/70/
Nazad na vrh Ići dole
http://sanja.ivana@sezampro.yu
Capo UE
i'm bigl
i'm bigl
Capo UE


Broj poruka : 942
Godina : 46
Localisation : Uzice
Datum upisa : 08.06.2010

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 2:27 pm

Najvazniji period u zivotu svakog psa je period rasta tokom koga se formira osnova njegovog buduceg karaktera ali i zdravlja.Svaki nedostatak u ishrani u ovom zivotnom dobu u mnogome moze ugroziti zdravlje Vaseg psa i njegov dalji normalan zivot.Hrana je izvor energije i hranljivih sastojaka neophodnih za rast i razvoj, razmnozavanje i fizicku aktivnost. Izbor hrane za psa, zato je jedna od najodgovornijih odluka savakog vlasnika.
Celokupna ishrana Vaseg psa, mora sadrzati , belancevine- za razvoj i odrzavanje misica i potrebnu energiju, masti - daju telu potrebnu energiju i vazne su za zdravlje koze i dlake, ugljene hidrate - izvor energije, mineralne materije - npr. kalcijum i fosfor za zdrave kosti i zube, vitamine - vitamin A za dobar vid, vitamin E i C za dobar imunitet.
Zavisno od velicine i starosti steneta, postoje razlicite kategorije hrane koje su jedinstvene po sastavu, velicini i obliku granule, a zadovoljavaju razlicite energetske potrebe koje zavise od starosti psa, velicine psa i aktivnosti. Osim velicine granule, jako je bitan i odgovarajuci sastav hrane.
Preporucuje se da se obroci kod stenaca i pasa u razvoju podele na tri porcije ( 1/3 ujutru, 1/3 u podne i 1/3 uvece) jer u suprotnom postoji opasnost od prejedanja.
Obroci moraju biti redovni, posudicu ostavite psu otprilike 15-20 minuta, a ostatke uklonite. Stene koje ima stalan pristup hrani moze se prejesti ili postati izbirljivo.Posle obroka ostavite stene da se odmori - ne setajte ga i ne igrajte se sa njim.
Moj savet je da dok se stene razvija, treba mu pruziti kvalitetnu ishranu, izaberi neku od linija super premijum hrana za pse, mozda jeste skuplje, ali je u njima sadrzano sve ono sto je tvom psu potrebno da se pravilno razvija i raste, i izbegavaj hranu koju jedete vi u kuci...ukoliko zelis svom psu da kuvas, onda potrazi savet od nekoga ko kuva psima, kako je najbolje kuvati za njih....
Nazad na vrh Ići dole
c4
novajlija
novajlija



Broj poruka : 7
Godina : 28
Localisation : Zrenjanin
Datum upisa : 11.03.2012

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPon Mar 12, 2012 3:46 pm

hvala na pomoci! Smile
Nazad na vrh Ići dole
Tabasko the Dika
i'm bigl
i'm bigl
Tabasko the Dika


Broj poruka : 2926
Datum upisa : 02.02.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyUto Mar 13, 2012 11:08 am

Nikako sve sto se u kuci jede... stenci imaju osetljiv stomak. Najbolje je za pocetak stenece granule, ako hoce da ih jede, ako nece, onda neutralne stvari - pirinac, supica, sargarepa, bareno pilece/junece meso. Cak i jagnjetina moze da im bude jaka do 6 meseci... takodje, ne bi trebalo da jedu povrce koje nadima - mahune, krompir, pa cak ni kupus, mada znam dosta pasa koji u slast jedu kupus. Takodje, oprezno sa hlebom, da se ne nagoji. Mozes malko da mu udrobis u supicu... kacamak sa jogurtom, to bi trebalo da voli...
Nazad na vrh Ići dole
c4
novajlija
novajlija



Broj poruka : 7
Godina : 28
Localisation : Zrenjanin
Datum upisa : 11.03.2012

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Mar 14, 2012 9:45 pm

kupio sam friskies pise da treba da mu rasporedim 100 grama na ceo dan, zar nije to malo?
Nazad na vrh Ići dole
Aris
i'm bigl
i'm bigl
Aris


Broj poruka : 477
Datum upisa : 23.05.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Mar 14, 2012 9:48 pm

Meni zvuci malo, mada ako tako pise...... iskreno ne znam kakva je ta hrana, nikada je nisam kupovala.
Nazad na vrh Ići dole
Kaan
i'm bigl
i'm bigl
Kaan


Broj poruka : 648
Godina : 27
Localisation : Beograd
Datum upisa : 31.01.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Mar 14, 2012 10:03 pm

moj ti je savet da ne kupujes takve hrane tipa pedigre ili friskies nego odes lepo do pet shopa i vidis sta sve imaju. Onda pogledas kvalitete hrana i uklopis je sa svojim budzetom. Ja licno koristim trainer junior od prvog dana Smile napravi temu na snoopy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.zuber.mycpanel.rs/Kaan%20bigl/
Capo UE
i'm bigl
i'm bigl
Capo UE


Broj poruka : 942
Godina : 46
Localisation : Uzice
Datum upisa : 08.06.2010

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Mar 14, 2012 11:15 pm

Mislim da je Friskis komercijalna hrana, kao i Pedigre...mozda se za istu cenu ili malo jacu moze naci neka kvalitetnija....Sto se tice tih 100 grama, mislim da nije malo, Capo sa skoro dve godine jede 150g dnevno.
Nazad na vrh Ići dole
Lino
i'm bigl
i'm bigl
Lino


Broj poruka : 1692
Godina : 32
Datum upisa : 12.04.2008

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyPet Mar 16, 2012 12:34 am

pogledaj si ovdje Superpremium hrane:
http://www.pet-centar.rs/content/view/21/36/
ili premium:
http://www.pet-centar.rs/content/view/20/36/
ovo sve nize kvalitete nije bas dobro.
Iako recimo kod hillsa sam cula od dosta pasa da imaju grceve, a Eukanuba koja se prodaje za nase trziste je koma losa, tj hrpa pasa se pocne perutat i dlaka postane suha i bez sjaja.
...
jos su jako dobre hrane i K9, Meradog, Arden Grandge,Orient, Fish4Dogs,..., a nisu tu navedene.
Koju od njih izabrat tesko je rec jer svakom psu moze pasat druga hrana. Recimo mi smo krenuli s Hillsom od koje je imao grceve, presli na Eukanubu koja je bila odlicna prvih 6 mjeseci dok nisam skuzila da se peruta i dlaka mu je skroz suha i bez sjaja. Dosta dugo smo bili na Royal Caninu koji je super,al cijena mu stalno raste i raste nepotrebno, a za manje novaca uspijela sam nac hranu koja je kvalitetnija, tako da smo sad na Meradogu.
Cula sam da su Arden Grandge, Orijent i Fish4Dog najkvalitetnije hrane s najvecim postotkom mesa, ali kvaka je da su i daleko najskuplje. lol! Ipak ta razlika u kvaliteti nije tolika da bi je toliko platila, pogotovo jer Lino dobije i kuhane hrane.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.wix.com/linotap/beagle-lino
tedibi
bigl-manijak
bigl-manijak
tedibi


Broj poruka : 366
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 09.04.2007

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Maj 16, 2012 2:13 pm

Moji zverovi vec par nedelja njamaju neku super hranicu bez zitarica i mogu vam reci da je sjajna. Vec primecujem poboljsanje njihovog opsteg stanja u odnosu na period kad su jeli Royal Canin,zadah skoro neprimetan,i oni sami se mnogo manje osecaju,ustvari se ne osecaju uopste,a dlaka predivna na dodir,tako meka kao plis Very Happy

Ko je u mogucnosti neka proba obavezno.
Nazad na vrh Ići dole
Dolly
i'm bigl
i'm bigl
Dolly


Broj poruka : 5492
Localisation : Beograd
Datum upisa : 01.11.2007

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Maj 16, 2012 4:30 pm

tedibi ::
Moji zverovi vec par nedelja njamaju neku super hranicu bez zitarica i mogu vam reci da je sjajna. Vec primecujem poboljsanje njihovog opsteg stanja u odnosu na period kad su jeli Royal Canin,zadah skoro neprimetan,i oni sami se mnogo manje osecaju,ustvari se ne osecaju uopste,a dlaka predivna na dodir,tako meka kao plis Very Happy

Ko je u mogucnosti neka proba obavezno.
Nisi napisala kako se zove. I Doli ima neku od bizona, bez žitarica, ali, pošto je takva kakva je, ja imam bar po tri, četiri vrste hrane u kući, pa po šaku od svake i kad joj se prijede, ona birka i nema pravila šta će kog dana pojesti.
Nazad na vrh Ići dole
http://sanja.ivana@sezampro.yu
Natali
i'm bigl
i'm bigl
Natali


Broj poruka : 1744
Godina : 45
Localisation : Beograd
Datum upisa : 10.05.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Maj 16, 2012 7:53 pm

da nije ova ? nasla sam je na netu...


najbolja ishrana? 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.beagle-rafa.com
Dolly
i'm bigl
i'm bigl
Dolly


Broj poruka : 5492
Localisation : Beograd
Datum upisa : 01.11.2007

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Maj 16, 2012 8:27 pm

Da, mi imamo ovu prvu od bizona. Čitala sam da je mnogo zdravija , da nema podele za štence i odrasle, sitna je.

"Mogu se hraniti i stenad, skotne kuje i odrasle zivotinje iz istog dzaka, jer je uniformna za sve uzraste. Moderna nauka je dokazala da pas i mačka još uvek dele DNK sa vukom i divljom mačkom. Taste of the Wild hrana za pse i mačke nudi vašem ljubimcu ishranu diktiranu njegovim genima. Osigurava mu prirodnu, uravnoteženu ishranu kakvu bi mogao naći u divljini. Vecina novijih hrana za ljubimce su tzv. ALL LIFE STAGES food ili u prevodu: HRANA ZA SVE UZRASTE, ZA SVE DOBI. Ako se vratimo na ono o vukovima i svemu što smo učili, to je u stvari potpuno ispravno, jer i mali vučići u prirodi jedu što i majka, kad se odbiju od sise. Ako pogledate puppy proizvode, ili za razne druge uzraste, videćete da je sastav skoro potpuno isti za sve uzraste, sve podele, osim minimalne razlike u visini masti i proteina, koja je opet u nekim proizvodima i ista. All life stages Hrane, tj hrane za sve životne dobi, ako i imaju takve proizvode, znači za štenad, prilagodile su najvise briket, dok je sastav skoro isti ishrani za odrasle pse. Vracam se na prirodu: ako je zivotinji potrebna pojačana ishrana, davaćete bizon ili pačetinu koji imaju 32% proteina. Zapravo, procenti unetog proteina zavise i od toga koliko se unese i količinski, kao i kako je koji organizam prihvati tj apsorbuje. Iako na prvi mah npr. bizon deluje jači, možda će vas pas bolje konvertirati/apsobrobati losos, ili obratno, pa unositi više ili manje u gramima. To su baš individualne stvari- i važe sa sve brandove, ne samo TOW. Zavise od samog organizma životinje. Nema pravila i sve je individualno i da se brzo uskladiti. Najvažnije je da je hrana kvalitetna, a vi cete sami odrediti i videti sta će najvise prijati vašem ljubimcu. Ako pas ili mačka jedu hranu sa vise proteina jer im je potrebna pojačana ishrana-najvažnije je da njihov organizam apsorbije te proteine, kao i ostale sastojke. Naravno, bolje se apsorbuje kvalitetnija hrana. Svu hranu koja ima žitarice, ne apsorbuju dobro, jer im digestivni trakt kratak, genetski poreklom od mesozdera-pa zato meso najbolje i vare. Dakle, treba znati kako da se razume na pravi način ono što piše na dzaku i kakav je kvalitet sastojaka od kojih je hrana napravljena.Uprosceno, od 100gr. proteina koji se unesu u organizam, ne iskoristi se svih 100%, nego zavisno od porekla i bioiskoristivosti 20, 30, 50, 70%...jedino jaje kao najsavrseniji izvor bioloski visokovrednih proteina ima biolosku iskoristivost od skoro 100%. Vraćamo se opet na to da je najvažniji kvalitet sastojaka od koji je hrana proizvedena. Inače svi psi imaju iste potrebe, razlika je u kalorijama i dnevnom unosu hrane, veći unos: više kalorija, više svega. Recimo, da hranite vaseg ljubimca svežim mesom i sastojcima koji vi pripremate- davali bi im isto meso i iste sastojke (isti kvalitet), bez obzira na uzrast /razlika bi bila sto bi onima kojima je potrebnije- pojačali ishranu.
Minerali se u hranu dodaju uvek, ali to sto neka hrana sadrzi minerale, ne mora znaciti da ih organizam zivotinje moze i iskoristiti. Da bi se minerali mogli apsorbovati (napomena: iz creva u krv) moraju se vezati za proteine. Ovakva se forma naziva kelirani minerali, organski minerali. Ukoliko zelite odabrati hranu koja ce dobro delovati na zdravlje vaseg psa, hrana bi trebalo da sadzi organski, kelirani oblik minerala, jer se najbolje apsorbuju. Takodje je veoma važan odnos kalcijuma i fosfora, kod kvalitenih hrana je taj odnos: 1,5 : 1. Kvalitet hrane i svih sastojaka koje dajete vašem ljubimcu je najvažniji. Web site: www.tomiko.eu FB: https://www.facebook.com/SuperPremium.Hrana.za.pse.TOW
Nazad na vrh Ići dole
http://sanja.ivana@sezampro.yu
tedibi
bigl-manijak
bigl-manijak
tedibi


Broj poruka : 366
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 09.04.2007

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Maj 16, 2012 10:33 pm

Moji ne jedu tu hranu,ali je na isti fazon,stim sto je Taste of the wild pravljena od pecenog mesa a ova nasa od svezeg mesa.

http://www.plusplus.co.rs/brosure/Farmina_Natural&Delicious_brosura.pdf
Nazad na vrh Ići dole
Kaan
i'm bigl
i'm bigl
Kaan


Broj poruka : 648
Godina : 27
Localisation : Beograd
Datum upisa : 31.01.2011

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Maj 16, 2012 11:58 pm

koja je cena te hrane, jel je imate vi u petshopu? ja sad moram da predjem sa trainer juniora na nesto za odrasle, ipak smo sad veliki Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.zuber.mycpanel.rs/Kaan%20bigl/
tedibi
bigl-manijak
bigl-manijak
tedibi


Broj poruka : 366
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 09.04.2007

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyČet Maj 17, 2012 12:52 am

Trenutno je namamo,ali narucimo i to popodne je u shopu,nikakav problem. Ova hrana je dosta skuplja od trainera ali po meni vredi svaku paru.
Nazad na vrh Ići dole
NađaNS
bigl-njuskalo
bigl-njuskalo
NađaNS


Broj poruka : 115
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 27.11.2012

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptyUto Dec 18, 2012 6:06 pm

Jedno pitanjce... Kad sam dobio Nađu, prvu hranu sam joj kupio u Amazonu na Spensu (za Novosađane) i žena mi sve lepo objasni, za štence mi preporučuje Trainer hranu, dža bu, ja uzmem, Nađa cepa tu hranu sve zvoni. (na merenje u kesicama) To sam plaćao 250din/kg. Onda sam jednog dana otišao do obližnjeg pet shopa, tražio Trainer Junior, a cena je bila 550din/kg. Kada sam pitao ženu u Amaznu što je toliko jeftinija ta hrana kod njih, rekla je kako gazda uzima od nekog dobavljača, ne isporučuje se u originalnoj kutiji i pokaza mi kutiju, nije klasična Trainer, već nešto drugačija. Ajd to sad... Nego pre neki dan odem do Amazona u Futoškoj i tražim tu Trainer junior, još me žena pita koje sam uzimao, ja kažem i ona mi da iste kao i što sam uzimao na Spensu. Međutim, tek kod kuće sam video deklaraciju na kesi da je proizvođač Premil , Smederevo, dok na Spensu na deklaraciji je uredno Trainer, Italija! Jel moguće da na Spensu pakuju tu hranu, a lepe Tainer deklaraciju? I kakva je ta Smederevska hrana, jel zna neko? Hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Monika
i'm bigl
i'm bigl
Monika


Broj poruka : 1390
Godina : 29
Localisation : Uzice
Datum upisa : 17.06.2009

najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? EmptySre Dec 19, 2012 2:40 am

Cek, kako bizon? Pa, zar to nije ugrozena vrsta? Question
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





najbolja ishrana? Empty
PočaljiNaslov: Re: najbolja ishrana?   najbolja ishrana? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
najbolja ishrana?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Ishrana

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
moj bigl :: opšte :: pitanja-
Skoči na: